“Czerwony terror” Maxa Czornyja to wciągająca od pierwszych stron historia przejęcia władzy przez bolszewików. Włodzimierz Iljicz Lenin pojawił się na scenie politycznej Rosji ponownie po dwunastu latach życia za granicą. Jego zdecydowane i bezwzględne działania doprowadziły do rozlewu krwi i wielkiej rewolucji w życiu Rosji. Po pierwszej wojnie światowej upadły wielkie mocarstwa, ale dynastia Romanowów była zagrożona już wcześniej.

Chaos w Carskim Siole

Mniej więcej w połowie pierwszej wojny światowej przytomni obywatele Rosji byli już mocno zdenerwowani wpływem, jaki na cara i carycę wywierał rzekomy jasnowidz i kaznodzieja z Pokrowskoje, Grigorij Rasputin. Caryca była skłonna zmieniać decyzje w sprawie generałów i polityków pod wpływem podszeptów Rasputina, a z czasem coraz więcej osób uznawało go za genialnego oszusta. Rasputin został zamordowany, ale Rosja wymagała większych zmian. W lutym 1917 roku doszło do rewolucji lutowej, o której Lenin dowiedział się w marcu, a w związku z tym w kwietniu po dwunastu latach wrócił do Rosji, aby przejąć władzę. Rewolucja bolszewicka rozkawałkowała imperium, a dla Romanowów skończyła się uwięzieniem w Jekaterynburgu i tragiczną śmiercią. Lenin przejął władzę w największym państwie na świecie, realizując z całą bezwzględnością swoje zamiary.

Analiza rewolucji bolszewickiej

Max Czornyj w swojej książce bierze pod mikroskop postać Włodziemierza Lenina i całą rewolucję bolszewicką. W brawurowy sposób opisuje ciągi przyczynowo-skutkowe, które doprowadziły do tego, że Rosja zmieniła swoje oblicze na zawsze. Takie zmiany nigdy nie są przyjemne. Warto dodać, że od 1917 do 1920 roku doszło w Europie do dwudziestu siedmiu przypadków zmiany władzy przy użyciu siły. Działania Lenina pozostawiają jednak innych daleko w tyle. Jego rewolucja nie oszczędzała nikogo, a dzięki tej książce mamy okazję się przekonać, jak wyglądały jej kulisy. Jest to pozycja dobra nie tylko dla miłośników historii XX wieku, ale również dla fanów pióra Maxa Czornyja.